18 February 2018 3:13

Skënderbeu, vlerë kombëtare e përjetshme

Kombi dhe SKENDERBEU janë simboli, qëndresa në shpirt për të ngelur njerëz me nder, të lirë dhe myslimam, shqiptarë mbi të gjitha   Nga Ismail KETA* Përshëndetje miq, Çudia me disa njerëz për atdheun dhe fenë më shtyn...

“Shtëpia e Bardhë”, ku u ideua Samiti i Diasporës

Nga Halil Rama Në Samitin e Diasporës që u mbajt në Tiranë më 18-20 nëntor 2016, bashkë me qindra bashkëatdhetarë ishte edhe Selim Turhan Rusi. Në të vërtetë, ky Samit u ideua pikërisht në “Shtëpinë...

Sjellja e re politike, qasje në kontekstin shqiptar

Nga Dr. Hajri Mandri Pedagog në Albanian University Pritet që politika shqiptare të hyjë ne rrjedha të reja dhe të papara ndonjëherë. Konfigurimi i një fronti të ri opozitar do të vejë nën presion të madh...

Përparim Spahiu: Dibra ka nevojë për investime e jo fjalë

Deputeti i LSI-së për qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu ka reaguar në lidhje me mungesën e vizionit që sipas tij qeveria ka ndaj bashkisë ku ai edhe ka marrë mandatin për të përfaqësuar dibranët...

Dibra në stinën e nxehtë dhe të thatë dhe broçkullat e kryeministrit

EDMOND ISAKU Lëvizjen politike paszgjedhore Partia Socialiste po mundohet ta mbushë me një tur që ka ndërmarrë kryeministri  Rama në të gjitha qarqet, për të identifikuar nevojat e qytetarëve. Këtë veprimtari e quajti “dëgjesë publike”...

110 vjet nga themelimi i klubit “Bashkimi Dibran”

Me rastin e 110 vjetorit të krijimit të klubit patriotik: “Bashkimi Dibran”, në qytetin e Dibrës së Madhe, në vitin 1907, u realizua në Tiranë një aktivitet jubilar, nga Shoqata “Bashkësia Dibrane” në bashkëpunim...

Gollobordasit, kontribut konkret në periudhën e shpalljes të pavarësisë

Nga Agim BEKTESHI (Vijon nga nr.27, qershor 2017) Golloborda dhe gollobordasit kanë dhënë kontribut konkret, me luftë e gjak në periudhën e shpalljes dhe konsolidimit të pavarësisë së Shqipërisë, duke rezistuar e luftuar trimërisht brenda krahinës,...

Rruga e Arbërit, koha për t’u realizuar, apo për t’u lënë rrugëve si...

Nga Edison Balla Ashtu siç pritej, edhe këtë herë në zgjedhjet e 25 qershorit “Rruga e Arbërit” nuk i rezistoi dot vendosjes në qendër të premtimeve, të dala nga gojët e politikanëve. Në fakt kjo...

Lobimi për Rrugën e Arbërit tani kërkon drejtim të ri

Dr Gëzim Alpion Angli Zhurma që filluan të bëjnë partitë kryesore në pranverën e vitit 2013 në lidhje me Rrugën e Arbërit më shtyri të konsultohem me disa intelektualë dibranë në Shqipëri dhe jashtë për të...

A DO TA MBAJË KRYEMINISTRI RAMA PREMTIMIN PËR RRUGËN E ARBËRIT?!

Kreu i qeverisë deklaron se do t’i japë fund kësaj historie të pafund, që për çerekshekulli e kemi dëgjuar dhe stërdëgjuar   Edi Rama: “Rruga e Arbërit, që është një zotim solemn i yni, do të...
- Advertisement -