25 June 2017 12:33

Ta kthejmë Fushë-Bulqizën dhe fshatrat përreth në një atraksion turistik

Fushata elektorale e 25 qershorit, deputeti i ardhshëm demokrat, takim me strukturat në Fushë-Bulqizë   Fushata elektorale në Bulqizë është intensifikuar duke realizuar takime të shpeshta dhe operative nga shtabi elektoral i degës së PD-së Bulqizë Në...

Përse duhet përshëndetur “Lista Basha”

Kanë kaluar tashmë thjesht 27 vjet nga ndryshimi i sistemit monopartiak në sistemin aktual hibridodemokratik. Sistem pak i çuditshëm ky i yni, por që për momentin mund të mendohet si i vetmi i mundshëm,...

GOLLOBORDA, vendi i varfër i mjeshtërve të punës dhe të mundjes

Nga URIM BAJRAMI Ah, sikur të ishte bërë kjo Rruga e Arbërit, ah...! E pamundur të mos e dëgjoje këtë ofshamë të zgjatur tek ata që kishin tejmbushur rrugët e Ostrenit të Madh, të enjten e...

Monumenti i Skënderbeut në Bulqizë, vepër madhështore arti

Heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu “zbret” në fushë betejën e 552 viteve më parë Nga Bashkim Lami     •    Monumenti i mbuluar me flamurin kombëtar qëndron në ballë të turmës që shtohej me pjesmarrës pa...

GËNJESHTRAT KRYEMINISTRORE PËR RRUGËN E ARBËRIT

Kryeministrit aktual Edi Rama i kanë rezultuar gënjeshtra premtimet e deritanishme, sidomos deklaratat së Rruga e Arbërit ku sipas tij  do të ishte “projekti i parë që do të çelë siparin e një epoke...

XHELIL IMERAJ, “QYTETAR NDERI” I BULQIZËS

KËSHILLI BASHKIAK NDERON KOMPOZITORIN DHE DIRIGJENTIN E TALENTUAR Këshilli bashkiak Bulqizë, me vendim unanim, i ka dhënë titullin e lartë “Nderi i qytetit të Bulqizës”, dirigjentit dhe kompozitorit të njohur dibran Xhelil Imeraj, për kontributin...

Hulumtime të reja rreth betejës së Vajkalit dhe Shtetit të Kastriotëve

Në këndvështrimin ushtarak, Skënderbeu, renditet ndër 50 personalitet më të larta ushtarake të botës AZIS KETA* Në këndvështrimin ushtarak, Skënderbeu, renditet ndër 50 personalitet më të larta ushtarake të botës, ku në krye të një vendi...

Ekspedita serbe mbi Dibër e Gollobordë u mori jetën më shumë se 508...

Nga Agim BEKTESHI Dita e ndeshjes finale të luftës së Dibrës së Madhe Aty nga mesdita e asaj dite, (më 9 shtator sipas naçallnikut serb, por më 20 shtator sipas botimeve shqiptare), vetëm pas 5 -...

Udhë të mbarë Shoqatës “Gryka e Vogël” Dibër dhe gazetës “Drini”

Nga Shehat CAMI* Gjergj Fishta ka menduar gjithmonë se kombi i ripërtërirë shqiptarë do të kishte nevojë të përhershme të njihte rrënjët e veta epiko-historike, etno-kulturore e deri mitologjike. Dhe këto rrënjë të genit shqiptar...

Rinia shqiptare ose dy anët e të njëjtës medalje

Nga Erjona Keta Papunësia në rradhët e të rinjve, si një nga fenomenet më shqetësuese të shoqërisë sonë padyshim që është dhe mbetet një nga sfidat më të rëndësishme të së ardhmes. Po e nis...
- Advertisement -